Jurnalul.ro Sport Fotbal international Italia este eliminată de la Euro 2024

Italia este eliminată de la Euro 2024

de Redacția Jurnalul    |

Italia a fost eliminată de la Euro 2024. Meciul de la Berlin s-a terminat cu 2-0 pentru Elveția.

Italienii au început prost meciul și încă de la început elvețienii au pus stăpânire pe joc, iar în minutul 37 au preluat conducerea: Vargas l-a atras în mijlocul careului pe Freuler, care a șutat cu stângul spre poartă și l-a „învins” pe Donnarumma.

Repriza a doua a început și mai prost pentru sportivii lui Spalletti, cu Fagioli care a dat lovitura de începere și a cedat mingea adversarilor, care au contraatacat cu Vargas, de la marginea careului. Scorul a devenit astfel 2-0.

„Încă un eșec al echipei naționale, care încă o dată pare să nu poată fi în joc și își ia adio de la Campionatul European”, comentează presa italiană.

Subiecte în articol: euro 2024 italia