Jurnalul.ro Sport Fotbal international Golul victoriei în finala Cupei Israelului a fost marcat de un...arab!

Golul victoriei în finala Cupei Israelului a fost marcat de un...arab!

08 Mai 2014   •   11:58

Hapoel Ironi Kiriat Shmona a cucerit în premieră Cupa Israelului, învingând în finală, cu scorul de 1-0, Maccabi Natania, miercuri seară, la Tel Aviv.

Golul victoriei, obţinută în prelungiri, a fost înscris de jucătorul arab Ahmed Abed, care a marcat în minutul 97, ducând trofeul în vitrina clubului din Kiriat Shmona, o mică localitate din nordul Israelului, în apropierea graniţei cu Libanul.

Cu un buget mai mic de 4 milioane euro, Hapoel Ironi Kiriat Shmona a devenit în ultimele sezoane echipa revelaţie a fotbalului israelian, după ce în urmă cu 13 ani, evolua în liga a 4-a, ajungând în divizia de elită în 2007 şi devenind chiar campioană
în 2012, împotriva tuturor pronosticurilor.