Jurnalul.ro Calendar 21 august 2004 : Omul zilei - Razvan Florea

21 august 2004 : Omul zilei - Razvan Florea

inotator, profesor de sport

• 1993 - Se legitimeaza la clubul sportiv Farul; la Campionatele Europene pentru Juniori obtine 2 medalii de bronz la probele de 100 si 200 metri spate
  • 2003 - Ocupa locul 7 la Campionatele Europene
  • 2004 - Obtine medalia de argint la Campionatele Europene, proba de 200 metri spate

Tanarul Razvan Florea a obtinut pentru natatia romaneasca a doua medalie la Jocurile Olimpice de la Atena. Este prima medalie olimpica pentru inotul masculin din tara noastra. Florea a terminat cursa al treilea, cu un timp de 1:57.56. Marea surpriza s-a produs insa dupa terminarea cursei. Americanul Aaron Peirsol, cel care sosise primul, a fost descalificat pentru o intoarcere neregulamentara la 150 de metri, Razvan Florea trecand astfel pe locul secund in clasamentul final. La presiunile sefului delegatiei americane, Peirsol a fost reinstalat in varful clasamentului. Pentru faptul ca Razvan Florea este primul inotator din Romania care a urcat pe podiumul olimpic, demonstrand totodata ca cei puternici stabilesc ierarhiile si in sport, Jurnalul National il declara "Omul Zilei".