Jurnalul.ro Sport eXtrasport Un sportiv de 50 de ani, poreclit Unchiul Chen, a fumat pe toată durata maratonului din China

În imaginile care au făcut înconjurul lumii, un alergător de maraton chinez care fumează încontinuu parcurge 42 de km în mai puțin de trei ore și jumătate. Alergatorul „Unchiul Chen” a pufăit din țigări în timp ce termina cursa cu o viteză impresionantă – și nu este prima dată.

Chen, în vârstă de 50 de ani, a terminat cursa în doar 3 ore și 28 de minute și s-a clasat pe locul 574 din cei peste 1.500 de concurenți.

După ce fotografiile cu el au devenit virale, organizatorii cursei au confirmat timpul impresionant de final.

Unchiul Chen a fost fotografiat fumând și la Maratonul Guangzhou din 2018 sau la Maratonul Xiamen din 2019.

Potrivit presei locale, Unchiul Chen fumează doar atunci când aleargă.

Subiecte în articol: Unchiul Chen maratonist imagini virale