Jurnalul.ro Sport Sporturi Alexandra Dulgheru, calificată în turul al doilea la Australian Open

Alexandra Dulgheru, calificată în turul al doilea la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, marţi, la Melbourne, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o în două seturi, cu 6-4, 6-2, pe australianca Storm Sanders.

Dulgheru (26 ani, 61 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 14 minute, în faţa unei adversare modeste, Sanders (21 ani) ocupând locul 355 în lume.

Alexandra a avut mai puţine mingi direct câştigătoare (10-14), dar diferenţa s-a făcut la erorile neforţate (19-41).

Dulgheru şi-a asigurat un cec de 60.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va întâlni pe învingătoarea dintre Angelique Kerber (Germania), cap de serie numărul 7, şi Misaki Doi (Japonia).

Monica Niculescu s-a calificat, luni, în turul al doilea, unde o va întâlni pe rusoaica Elizaveta Kulicikova, în timp ce, marţi, în primul tur, Andreea Mitu a fost învinsă de Julia Goerges (Germania), cu 6-3, 6-4. Tot marţi sunt programate alte două românce, Simona Halep (cu chinezoaica Shuai Zhang) şi Irina Begu (cu suedeza Johanna Larsson).