Jurnalul.ro Sport Sporturi Alina Vuc, medaliată cu argint la Mondialele de la Paris

Alina Vuc, medaliată cu argint la Mondialele de la Paris

Sportiva română Alina Vuc a cucerit medalia de argint la categoria 48 kg, joi, după ce a fost învinsă în finală de japoneza Yui Susaki, la Campionatele Mondiale de lupte de la Paris.

Vuc a început bine meciul şi a condus cu 4-0, dar nipona a revenit şi a dominat restul întâlnirii, câştigând cu 14-4.

Aceasta este ''prima medalie din istoria luptelor feminine româneşti la un Campionat Mondial de seniori'', după cum a precizat preşedintele Federaţiei Române de profil, Răzvan Pîrcălabu, pe Facebook.

În calificări, Alina Vuc a învins-o pe australianca Rupinder Kaur, în optimi a trecut de belarusa Violeta Cirik, în sferturi a câştigat în faţa canadiencei Jasmine Mian, iar în semifinale a întrecut-o pe turcoaica Evin Demirhan.

Emilia Alina Vuc (23 ani), legitimată la CSA Steaua, a cucerit medalia de bronz la Europenele de anul acesta, iar anul trecut a câştigat argintul la întrecerea continentală. www.agerpres.ro

Subiecte în articol: alina vuc