În toiul pregătirilor pentru sărbătorirea a 20 de ani de la prăbuşirea Zidului Berlinului, suvenirurile comuniste au fost scoase de la naftalină, având mare căutare în aceste zile.
Bunuri de consum din perioada comunistă, dar şi portrete ale "celui mai iubit fiu al poporului", cum era supranumit Nicolae Ceauşescu, sunt căutate cu aviditate pe piaţă, atât de cei în vârstă, care au nostalgia vremurilor austere de odinioară, cât şi de tinerii care nu le-au prins, dar au curiozitatea să afle cum au trăit părinţii lor.
"De câtva timp încoace se manifestă tendinţa de a scoate la lumină mărci din perioada comunistă. Asta ne face nostalgici, ne reaminteşte de tinereţe", a explicat sociologul român Mircea Kivu agenţiei de ştiri France Presse.
GUSTUL DULCE AL COPILĂRIEI
![0-106474-detskazakuska.jpg 0-106474-detskazakuska.jpg](/usr/imagini/0-106474-detskazakuska.jpg)
MOTOARE FEL ŞI FEL
Pe lângă produsele alimentare, şi unele motoare pentru uzul casnic sau pentru automobile şi-au păstrat continuitatea. Unele mărci din vremurile apuse, majoritatea "embleme" naţionale, au fost modernizate şi merg acum şi la export, aducând venituri frumoase. Aşa este, de pildă, Dacia, care a făcut "carieră" şi peste hotare, mai ales după ce a fost preluată de grupul Renalult. La fel s-a întâmplat şi cu Skoda, vechea maşină cehoslovacă, ce s-a "măritat" cu "bogătaşul" Volkswagen. Micuţul Trabant al RDG-iştilor a ajuns maşină de muzeu. În fosta Germanie de Est există câteva cluburi "Trabi" care păstrează câteva sute de exemplare cu intenţia de a le lăsa urmaşilor lor.
Între motoarele de uz casnic, maşina de spălat Rotor Frania, care era visul oricărei gospodine din Polonia în anii '50-'70, deşi era alimentată şi golită manual, iar rufele din ea erau stoarse la fel, Frania se mai vinde şi astăzi, cam 40.000 de bucăţi pe an. E preferată de locuitorii din zonele rurale, unde se vinde cu aproximativ 100 de euro bucata şi poate fi folosită atât la spălatul hainelor, cât şi la bătutul untului, curăţatul morcovilor şi chiar la producţia casnică de alcool.