Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Frumuseţea erorilor

Frumuseţea erorilor

de Mihai Igirosanu    |    22 Noi 2011   •   21:00

Rapid a ramas in coasta liderului Dinamo dupa ce a castigat luni seara cu 5-3, in Giulesti, me­ciul de infract cu Gaz Metan Medias. Condusi cu 2-0 dupa nici un sfert de ora, rapidistii au pornit o cursa de urmarire nebuna. Pancu si Herea au restabilit egalitatea pana la pauza, ultimul marcand dintr-un penalty in urma caruia aparatorul Gazului, Ciuca, a fost si eliminat.

Rapid s-a desprins la 3-2 in minutul 60, prin Teixeira, insa finalul a fost unul nebun. Cu noua minute inaintea finalului, muntenegreanul giulestenilor, Bozovici, l-a faultat in careu pe Avram, 'centralul' Istvan Kovacs a dictat penalty, l-a eliminat pe rapidist, iar iordania­nul Bawab a facut 3-3. In minutul 83, Teixeira a reluat cu capul, balonul n-a depasit in intregime linia portii Gazului, insa 'centralul' Kovacs a hotarat ca este gol, influentat si de asistentul Cristian Nica. Mai mult, inainte ca mingea sa ajunga la Teixeira, Marcos Antonio a incercat si el sa reia spre poarta dintr-o pozitie clara de ofsaid, nesemnalizata de Nica. Condusi cu 4-3 dupa cel putin o eroare a arbitrilor, mediesenii au cedat definitiv, Pancu ducand scorul la 5-3 in prelungiri.