Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Rezultatele complete din etapa a 32-a

Liga 1: Rezultatele complete din etapa a 32-a

07 Mai 2011   •   10:00
Sursa foto: /Intact Images

Oţelul şi-a consolidat poziţia de lider al Ligii 1 după victoria în extremis obţinută, la Chiajna, 2-1 cu Victoria Brăneşti. Gălăţenii au înscris golul decisiv în minutul 90, prin Gabriel Paraschiv, din ofsaid, după o fază confuză în careul gazdelor. Tot azi, Gloria Bistriţa a făcut încă un pas spre evitarea retrogradării după ce a obţinut un punct pe terenul campioanei CFR Cluj, echipă fără obiectiv în acest final de sezon.

Timişoara continuă lupta pentru titlu după victoria lejeră obţinută astăzi în faţa Unirii Urziceni şi acum aşteaptă finala campionatului de la Galaţi.

Dinamo a învins fără probleme la Craiova şi continuă să spere la un loc în Europa League, în timp ce, în acest moment, pe olteni doar matematica îi mai salvează de la retrogradarea în liga a doua.

Vasluiul a fost la Ploieşti la doar câteva secunde de o victorie care ar fi menţinut echipa lui Viorel Hizo în lupta pentru titlu, însă la o fază confuză în careul de 6 metri al moldovenilor, Astra a egalat în extremis după ce balonul a ricoşat din portarul Kuciak în poartă, anulând avantajul luat după golul lui Temwanjera. Oaspeţii au jucat ultimele cinci minute în inferioritate numerică după ce acelaşi Temwanjera a fost eliminat pentru o intrare violentă. În urma  acestui rezultat, Vasluiul a ieşit din lupta pentru titlu, iar campioana se va decide între Oţelul şi Timişoara, care se vor întâlni în penultima etapă, la Galaţi.