Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Rapid loveşte în final

Rapid loveşte în final

de Dragos Stoica    |    20 Dec 2011   •   21:00

Rapid a dat lovitura aseara la Vaslui, invingand cu 3-2 (2-1) in fata trupei lui Viorel Hizo, in ultimul meci din cadrul Ligii 1 pe 2011. Prin acest rezultat, 'feroviarii' si-au consolidat cea de-a treia pozitie pe podium, la numai trei lungimi de unda de li­derul primelor 18 etape, Dinamo, care ierneaza cu 40 de puncte. Gazdele au deschis scorul in minutul 12 prin Wesley, pentru ca pana in pauza Deac sa intoarca meciul printr-o 'dubla' (’35, ’40), la primul gol fiind ajutat de o mare eroare a lui Zmeu. Intre cele doua goluri ale giulestenilor, moldovenii au ramas in zece, Pavlovici fiind eliminat dupa ce a intrat cu talpa la Alexa. A fost urmat la vestiare in minutul 54 de Deac, care a primit al doilea galben in urma unei faze banale. Lovitura Rapidului a venit insa in prelungiri, cand Nicolae Grigore a trimis din cinci metri in poarta lui Puia.

'A fost foarte greu, asta din cauza arbitrajului. Am avut un penalty clar, plus ca Deac a fost eliminat incredibil de usor, primind un al doilea cartonas galben jenant. Vasluiul a inceput mai bine, dar treptat am pus stapanire pe joc, am facut presing si ne-am impus. Rercunosc ca ne multumeam si cu 2-2, dar Dumnezeu a fost cu noi si am castigat meritat. La Vaslui se castiga foarte greu, se joaca dincolo de limitele regulamentului, plus ca se face o presiune artificiala, falsa, care ii incarca pe adversari', a spus dupa meci tehnicianul rapidist Razvan Lucescu.