Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Revenire de mucava

Revenire de mucava

de Dragos Stoica    |    22 Noi 2011   •   21:00

Otelul si-a incheiat aseara reprezentatiile pe teren propriu in Liga Campionilor, la capatul unui meci in care n-a putut depasi conditia de campioana conjuncturala a unui campionat mediocru. Desi FC Basel ar fi fost teoretic adversarul cel mai accesibil, mai ales prin prisma impresiei lasate in meciul tur, in minutul 37 tabela arata un sec 0-3, dupa golurile marcate de F. Frei (’10), A. Frei (’14) si Streller (’37).

Dupa pauza, profitand de o inerenta relaxare a gazdelor, trupa lui Dorinel Munteanu a mai salvat ceva din dezastrul primei parti, im­pin­gand jocul spre careul lui Sommer. Au venit si golurile, mai intai Giurgiu inscriind printr-un sut plasat (’75), pentru ca apoi Antal sa pri­meas­ca o pasa neasteptata de la Park si sa mar­ch­eze pentru 2-3. Doar cinci goluri in cinci m­e­ciuri, esec total pentru o echipa care si-a propus inaintea actualului sezon sa egaleze recordul de opt puncte realizat in Liga Campionilor de Unirea Urziceni in 2009.

Otelul: Grahovac – Rapa, Sarghi, Perendija, Salageanu – Filip, Neagu (’67 Viglianti, ’83 Paraschiv), Giurgiu – Antal, Pena, Iorga (’66 S. Ilie). Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Basel: Sommer – Steinhofer, Abraham, Dragovici, Joo Ho Park – Shaqiri (’82 Zoua), Huggel (’44 Cabral), Xhaka, F. Frei – Streller, A. Frei (’74 Chipperfield). Antrenor: Heiko Vogel.