Jurnalul.ro Sport Fotbal international Euro 2024. Olanda a dat lovitura în fața Poloniei în ultimele 10 minute ale partidei

de Vali Deaconescu    |    16 Iun 2024   •   18:09

Olanda a reușit o victorie dramatică împotriva Poloniei în ultimele 10 minute ale meciului inaugural din Grupa D, după ce a revenit spectaculos de la scorul de 0-1.

Eroul serii a fost Wout Weghorst, care a marcat golul decisiv la prima sa atingere de balon, aducând astfel victoria "Portocalei Mecanice". Polonezii, lipsiți de prezența lui Lewandowski, au pus probleme serioase echipei lui Koeman, însă au fost pedepsiți pe finalul partidei.

Adam Buksa (27 de ani) a deschis scorul (16') cu capul. Avantajul a durat doar 13 minute. Cody Gakpo a restabilit egalitatea după un șut puternic a cărui deviere l-a învins pe Szczesny.

POLONIA: Szczesny – Bednarek, Salamon (Bereszynski 86), Kiwior – Frankowski, Zielinski (Piotrowski 78), Romanczuk (Slisz 55), Zalewski – Urbanski (Swiderski 55), Buksa, S. Szymanski (Moder 46). SELECŢIONER: Michal Probierz

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (van de Ven 87) – Reijnders, Schouten, Veerman (Wijnaldum 62) – Simons (Malen 62), Depay (Weghorst 81), Gakpo (Frimpong 81). SELECŢIONER: Ronald Koeman

Celălalt meci din grupă, Austria - Franța, se va disputa luni, de la ora 22:00.