Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București a câștigat la Esbjerg și va juca în sferturile Ligii Campionilor cu Ferencvaros

12 Mar 2017   •   18:03

CSM București a învins în deplasare echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 25-20 (12-7), duminică, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin și va juca în sferturile de finală cu formația maghiară Ferencvaros Budapesta.

Campioana Europei a terminat grupa pe locul al treilea și va întâlni formația de pe locul secund în prima grupă, Ferecvaros TC-Rail Cargo Hungaria.

CSMB a început nefericit meciul cu ''lanterna roșie'' și a fost condusă cu 3-0 (min. 5). Echipa antrenată de Aurelian Roșca s-a trezit și a marcat de șapte ori la rând, scorul devenind 7-3 (16). CSM București și-a mărit avansul la șase goluri, 10-4 (23), iar la pauză a condus cu 12-7.

Diferența maximă de pe tabelă a fost de opt goluri în favoarea echipei române, 16-8 (35), dar Esbjerg s-a apropiat în câteva rânduri după atacuri tratate cu superficialitate de CSMB. Ecartul a ajuns la doar trei goluri în favoarea echipei din București în minutul 53, 18-21, după cinci atacuri la rând ratate de CSMB, dar campioana României a câștiga fără emoții, cu 25-20.

Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a CSM-ului, cu numeroase parade și contraatacuri lansate.

Au evoluat echipele:
Esbjerg: Emili Stang Sando — Mette Hjort Knudsen, Ulrika Maria Toft Hansen (3 goluri), Tove Elise Seest (1), Laura van der Heijden (4), Jenny Alm (3), Ida Bjoerndalen Karlsson (5), Lara Gonzales Ortega (2), Maria Mose Vestergaard, Nanna Friis-Traberg, Vilde Mortensen Ingstad (2). Antrenor: Lars Fredereksen.

CSM: Paula Ungureanu, Alina Iordache — Isabelle Gullden (4 goluri), Iulia Curea (1), Camille Ayglon Saurina, Bianca Bazaliu (1), Aurelia Brădeanu (5), Linnea Torstensson (3), Carmen Martin Berenguer (5), Oana Manea (1), Anastasia Lobaci (1), Majda Mehmedovic (4), Simone Boehme Kristensen. Antrenor: Aurelian Roșca.

Au arbitrat slovacii Peter Brunovsky și Vladimir Canda, iar delegat EHF a fost Margrid Weihe (Insulele Feroe).

În sferturi vor avea loc meciurile FC Midtjylland — Vardar Skopje, CSM București — FTC-Rail Cargo Hungaria, Buducnost Podgorica — Larvik, Metz Handball — Gyori Audi ETO KC, prima manșă urmând să se joace pe terenul echipelor mai slab clasate.