Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM Bucureşti a depăşit lejer în deplasare Thuringer HC (38-30), în Liga Campionilor

10 Feb 2019   •   16:55
Sursa foto: Captura Video

CSM Bucureşti, campioana României la handbal feminin, a învins în deplasare formaţia germană Thuringer HC cu scorul de 38-30 (17-12), într-un meci disputat duminică în cadrul grupei 2 principale a Ligii Campionilor.

Germancele au condus doar în startul meciului cu 2-0 şi apoi cu 4-2, în primele nouă minute, dar apoi bucureştencele au egalat, 4-4 (minutul 10), şi au început să controleze meciul. Tabela de scor a ajuns la 12-8 (min 20) şi 17-12, la finalul primei reprize. Repriza secundă a continuat în nota de dominare clară a echipei CSM Bucureşti, care s-a distanţat la 22-16 (35), 26-20 (40), 32-25 (50). Scorul final a fost de 38-30 în favoarea echipei mult mai experimentate şi mai valoroase din Bucureşti.

Golurile echipei române au fost marcate de Jovanka Radicevic (13), Iulia Curea (6), Elizabeth Omoregie (6), Andrea Lekic (4), Barbara Lazovic (3), Oana Manea (2), Bianca Bazaliu (1), Aneta Udriştoiu (1), Maria Constantinescu (1), Nathalie Hagman (1).

De la germance s-au remarcat Iveta Luzumova (12), Meike Schmelzer (4) şi Jovana Sazdovska (4).

Cu acest succes, CSM Bucureşti a urcat pe locul 2 în clasament cu 10 puncte, înaintea ultimelor trei meciuri din grupă, fiind devansată doar de Gyor ETO cu 13 puncte. CSM este urmată de Vipers 8, Ferencvaros 7, Krim Ljubljana 3 şi Thuringer 1 puncte.