Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga Campionilor. CSM București a egalat-o pe Bietigheim, campioana Germaniei, în ultima secundă

25 Sep 2022   •   18:39

CSM București, vicecampioana României, și Bietigheim, campioana Germaniei, au încheiat partida din Liga Campionilor la egalitate 28-28.

„Tigroaicele” egalează la ultima fază și rămân neînvinse în actuala stagiune din Liga Campionilor.

Vicecampioana României a egalat când mai erau cinci secunde, prin norvegianca Malin Aune, după un atac ratat de echipa oaspete.

Echipa condusă de Adi Vasile a făcut un meci modest în prima repriză, când oaspetele au condus în permanență, cu 2-4 goluri, la pauză fiind consemnat scorul de 13-16.

„Tigroaicele” au revenit în partea secundă, egalând la 18-18 și preluând apoi conducerea cu unu-două goluri, timp de câteva minute.

Bietigheim a egalat 23-23 și cu un minut și jumătate înainte de final avea 2 goluri avans, după ce gazdele rataseră două ocazii consecutive de a egala și trece în avantaj.

Neagu & Co s-au concentrat bine în apărare, au reușit să nu primească gol, după care au marcat de două ori, cu cele două extreme, golul egalizator venind după o succesivă frumoasă, cu 3 secunde înainte de fluierul final.

Pentru echipa antrenată de Adrian Vasile au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Crina Pintea 6, Malin Larsen Aune 4, Siraba Dembele Pavlovic 3, Ema Ramusovic 2, Grace Zaadi Deuna 2, Emilie Hegh Arntzen 1, Elizabeth Omoregie 1, Alexandra Dindiligan 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 5 aruncări (21,74%), iar Laura Glauser a parat 2 (16,67%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Karolina Kudlacz-Gloc 5, Veronika Mala 5, Trine Jensen Oestergaard 4, Xenia Smits 3, Kim Naidzinavicius 3, Kaba Gassama Cissokho 2, Inger Smits 2, Kelly Dulfer 2, Julia Maidhof 2.

Gabriela Goncalves Dias Moreschi a apărat 6 şuturi (22,22%), iar Melinda Szikora a parat 4 (36,36%).

În celelalte meciuri ale grupei, Vipers Kristiansand, campioana en titre, a dispus cu 34-27 de Odense, DHK Banik Most a cedat acasă cu 29-42 în faţa formaţiei Krim Mercator Ljubljana, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a pierdut cu 20-21 la Budapesta în faţa echipei Brest Bretagne Handball.

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 9 octombrie, în deplasare, cu Odense.