Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea la Miami Open

Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea la Miami Open

21 Mar 2018   •   21:07

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a învins-o pe kazaha Iulia Putinţeva cu 6-2, 6-4.

Monica Niculescu (30 ani, 70 WTA), venită din calificări, s-a impus după o oră şi 38 de minute.

Românca a învins-o pentru a patra oară în tot atâtea meciuri pe Putinţeva (23 ani, 75 WTA), precedentele victorii înregistrându-se în 2012 în sferturi la Poitiers (ITF), cu 6-3, 6-2, în finală la Nantes (ITF), cu 6-2, 6-3, în acelaşi ani, şi în primul tur la Guangzhou, în 2015, cu 7-6 (5), 1-6, 6-3.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 25.465 dolari şi 65 de puncte WTA, iar în runda a doua o va înfrunta pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), cap de serie numărul 17.

Monica Niculescu are 5-3 în meciurile directe cu Rybarikova, în faţa căreia s-a impus ultima oară, la Doha, luna trecută, jucătoarea din Slovacia abandonând în runda a doua la scorul de 6-7 (6), 6-2, 3-0 în favoarea Monicăi.