Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenismanul Marius Copil a pierdut în calificările pentru Roland Garros

Tenismanul Marius Copil a pierdut în calificările pentru Roland Garros

21 Sep 2020   •   14:49

Tenismanul român Marius Copil a pierdut în fața slovacului Filip Horansky, cu 6-2, 6-1, în prima rundă a calificărilor pentru turneul de Mare Şlem de la Roland Garros.

Copil are 29 ani, se află pe locul 198 ATP,  și a fost învins după 65 de minute în faţa lui Horansky, 27 ani, 174 ATP. El va primi 10.000 de euro pentru participare.

A făcut 4 duble greşeli şi a totalizat 23 de erori neforţate, faţă de doar 13 ale adversarului.

Horansky a făcut diferenţa şi la mingile direct câştigătoare, cu 19-11.

Marius Copil are o singură victorie la simplu în 2020, în primul tur al calificărilor la Australian Open, şi şase înfrângeri. Acesta a pierdut săptămâna trecută, în primul tur al competiţiei challenger de la Iaşi, primul său meci după pauza provocată de pandemia de coronavirus.