Jurnalul.ro Sport Steaua - "U" Craiova 3-0 / Distractie cu olteni

Steaua - "U" Craiova 3-0 / Distractie cu olteni

de Ionut Paduraru    |    06 Aug 2006   •   00:00

Cu o formula din care lipseau multi jucatori de baza, ros-albastrii s-au impus fara probleme in fata tinerei echipe oltene. Pentru Steaua urmeaza deplasarea de la Liege, din Liga Campionilor.

BUCURIE. Jucatorii stelisti au sarbatorit intr-un mod original golul de 3-0

Cosmin Olaroiu a folosit o echipa de start din care lipseau Carlos, Ghionea, Nesu, Nicolita, Lovin si Bostina, menajati in vederea meciului de miercuri cu Standard.

ACCIDENTARE. Universitatea a inceput curajos, dar stelistii au reusit apoi sa-si impuna jocul. Victoras Iacob a avut doua ocazii bune de gol in primele minute, dupa care s-a lovit la picior si a fost inlocuit cu Nicolita. Desi accidentarea nu este foarte grava, Olaroiu a preferat sa nu riste nimic, avand mai multa nevoie de varful sau in ultimul tur preliminar al Ligii Campionilor.

IRONII. Dupa ceva mai mult de o jumatate de ora a venit si primul gol. Paraschiv, capitan in lipsa lui Radoi, a sutat de la marginea careului de 16 metri, nu foarte puternic, dar destul cat sa-l invinga pe Bornescu. In minutul 40, portarul oltean a gresit din nou si Oprita a marcat, cu noroc, ducand scorul la 2-0. Steaua a intrat cu acest avantaj la cabine, iar suporterii ros-albastrilor ii ironizau deja pe oaspeti, scandand "B-ul, B-ul". La zece minute de la reluare, Dica a stabilit scorul final dupa ce a transformat un penalty obtinut de Valentin Badea. "Meciul ne-a aratat inca o data ca suntem departe de ce ne-am propus. Dar eu sunt multumit de jocul echipei, una foarte tanara, cu o medie de varsta de 22 de ani, care are nevoie de meciuri, chiar si de infrangeri, pentru a se cali. Se poate spune ca obiectivul propus initial este prea indraznet, dar campionatul este lung", a spus dupa meci patronul Universitatii, Adrian Mititelu.

ETAPA 2
VINERI
  • Gloria - FC National 2-0
    Au marcat: Nalati (’31 - pen.), Zaharia (’75). Spectatori: 500. A inceput cu 30 de minute intarziere.
    Arbitru: Marius Bocaneala
  • Farul - Otelul 3-1
    Au marcat: Gheara (’13), Disney (’42), I. Apostol (’90)/Gado (’64). Spectatori: 1.500.
    Arbitru: Augustus Constantin

IERI
  • FC Arges - Poli Timisoara 0-2
    Au marcat: Izvoranu (’67), Grigorie (’78). Spectatori: 2.000. A fost revansa lui Cartu.
    Arbitru: Alexandru Tudor
  • FC Vaslui - UTA 2-5
    Au marcat: Bukvici (’20), Frunza (’90) / Simion (’15), Mara (’37, ’55, ’69), Costisor (’81). Spectatori: 3.000.
    Arbitru: Mugurel Draganescu
  • Rapid - Jiul 1-0
    A marcat: Griffiths (’3). Spectatori: 5.000. Partida a avut loc la Ploiesti, pe Stadionul "Astra".
    Arbitru: Lucian Dan
  • Steaua - "U" Craiova 3-0
    Au marcat: Paraschiv (’32), Oprita (’40), Dica (’55 - pen.)
    Arbitru: Robert Dumitru