Theodor Stolojan s-a intalnit ieri cu o parte a liderilor de filiale ale PNL, dar si cu parlamentari liberali. Telefoanele liberalilor au zbarnait de mesaje anonime care ii invitau la intalnire. Solutia gasita de Stolojan este separarea functiei de presedinte PNL de cea de premier.
Cum liderii de filiale nu dadeau semne sa se inghesuie la intalnirea cu Stolojan, un val de SMS-uri anonime a invadat ieri si telefoanele parlamentarilor PNL, invitandu-i la intrevedere. Vreo 40 de liberali, de diferite ranguri, au raspuns chemarii, Stolojan spunand ca acestia sunt cei care "au rezistat presiunilor". Mult asteptata intalnire a fostului presedinte PNL cu sefii filialelor acestui partid s-a soldat cu o alta serie de acuze intre cele doua tabere, desi combatantii se straduisera pana atunci sa lase impresia ca disputele au fost atenuate. Ieri-dimineata, in timpul unei intalniri a premierului Calin Popescu Tariceanu cu parlamentarii liberali, telefoanele alesilor au inceput sa bipaie insistent, semn ca primisera un mesaj. "Intalnirea cu Theodor Stolojan are loc la Sala Drepturilor Omului, la nivelul P, in cladirea Parlamentului, la ora 14", anuntau telefoanele alesilor. Expeditorul mesajului a vrut expres sa ramana anonim, astfel ca numarul de pe care a fost trimis SMS-ul nu figura. Un astfel de anunt le-a fost trimis deci si parlamentarilor liberali, nu numai liderilor de filiale, desi intalnirea era programata cu acestia din urma. Reactia lui Tariceanu, spun surse liberale, a fost aceea de insista ca asemenea intalniri nu fac bine imaginii partidului si a incercat sa-si descurajeze colegii sa participe.
![]() |
INVAZIE. Telefoanele alesilor PNL au fost invadate de mesaje de invitatie
|
SEPARARE
|
La finalul intalnirii, Stolojan a precizat ca una din solutiile avansate in interiorul partidului este ca functia de prim-ministru si de presedinte PNL sa fie exercitata de persoane diferite. El a acuzat scaderea credibilitatii PNL, cauzata de "inconsecventa politica". A mai spus ca Tariceanu nu a fost de acord cu separarea celor doua functii. Cat priveste votul de incredere pe care il asteapta Tariceanu, Stolojan a afirmat ca este normal, dar ca PNL are de rezolvat o problema pe termen mediu.
|