de Ionut Paduraru    |    25 Sep 2009   •   00:00
Examene
Sursa foto: SAMUEL KUBANI/AFP PHOTO/MEDIAFAX

A doua etapă în Liga Campionilor şi Europa League

Competiţiile intercluburi continentale programează în această săptămână întâlnirile din etapa a doua. După 0-2 la Sevilla, campioana Unirea Urziceni va juca în Ghencea cu VfB Stuttgart. Echipa lui Ciprian Marica şi-a trecut deja pe lista victimelor din acest sezon şi pe FC Timişoara, pe care a întâlnit-o în play-off-ul Ligii Campionilor. Egală în prima etapă cu Şeriff Tiraspol, Steaua va încerca să dea lovitura în faţa liderului grupei H a Europa League, Twente Enschede. Tot în Olanda se va deplasa şi CFR Cluj, care va juca însă cu mult mai galonata PSV Eindhoven. Un adversar de marcă va avea şi Dinamo, pe Panathinaikos, întâlnirea urmând a se disputa fără spectatori din cauza incidentelor de la meciul cu Slovan Liberec. Egală cu Ajax în runda inaugurală, FC Timişoara va încerca să obţină o primă victorie în faţa propriilor suporteri, în partida cu Dinamo Zagreb. (Ionuţ Păduraru)

EXTRAFOTBAL
VINERI 12:00 (TVR 1) Tenis - Open România (sferturi de finală); 14:00 (TVR 3) Tenis - Open România (sferturi de finală); 15:00 (TVR 2) Tenis - Open România (sferturi de finală)

SĂMBĂTĂ 10:30 (Sport.ro) K1 - Gala de la Seul (Daniel Ghiţă - Semmy Schilt, Cătălin Moroşanu - Taiei Kin); 10:30 (Eurosport) Ciclism - Campionatul Mondial pe şosea (feminin); 13:00 (TVR 1) Tenis - Open România (semifinala 1); 15:00 (TVR 2) Tenis - Open România (semifinala 2, meciul de retragere al lui Andrei Pavel); 15:20 (Boom Sport Two) Handbal feminin - Cupa Mondială (semifinala 1); 17:10 (Boom Sport Two) Handbal feminin - Cupa Mondială (semifinala 2); 18:00 (TVR 2) Rugby - Divizia Naţională (finala): Steaua - Ştiinţa Baia Mare; 18:30 (TVR 3) Tenis - Open România (finală dublu)

DUMINICĂ 11:15 (Eurosport) Ciclism - Campionatul Mondial pe şosea (masculin); 13:00 (TVR 1) Tenis - Open România (finala); 15:20 (Boom Sport Two) Handbal feminin - Cupa Mondială (finala mică); 14:55 (TVR 1) Formula 1 - Marele Premiu din Singapore; 17:10 (Boom Sport Two) Handbal feminin - Cupa Mondială (finala mare)

LUNI 10:15 (Eurosport) Tenis - Turneul WTA de la Tokio

MARŢI 10:15 (Eurosport) Tenis -
Turneul WTA de la Tokio; 21:45 (Sport Klub) Baschet - Euroliga (Turul I preliminar)

MIERCURI 10:00 (Eurosport) Tenis - Turneul WTA de la Tokio

JOI 10:15 (Eurosport) Tenis - Turneul WTA de la Tokio