Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. Steaua ratează primul loc

Liga 1. Steaua ratează primul loc

10 Mai 2015   •   23:49
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Steaua Bucureşti a terminat la egalitate cu Concordia Chiajna, 2-2 (1-0), duminică seara, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 31-a a Ligii I de fotbal, şi a ratat şansa de a reveni pe primul loc al clasamentului.

Campioana a condus cu 1-0 la pauză, prin golul marcat de Stanciu (29), dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Hristijan Dragarski la Alex Chipciu. Ilfovenii au egalat după pauză, prin brazilianul Fernando Boldrin (54), din penalty, după o intervenţie a lui Guilherme la Daniel Florea, la limita careului. Iniţial Florea a executat lovitura de pedeapsă, portarul Valentin Cojocaru a apărat, însă arbitrul Sebastian Colţescu nu-şi dăduse acordul pentru executare. Concordia a preluat conducerea în minutul 63, prin golul marcat din lovitură liberă de Boldrin, cu concursul portarului Cojocaru. Colţescu a dictat în mod eronat lovitura liberă pentru henţ, dar reluările de televiziune au demonstrat că Alin Toşca nu a lovit mingea cu mâna. Steaua a egalat în minutul 73, prin Gabi Iancu.

Steaua a ratat două ocazii până la final, prin George Ţucudean (70) şi Raul Rusescu (90+5), portarul Florin Matache apărând de fiecare dată.

Concordia, antrenată de Marius Baciu, fostul căpitan al Stelei, a luat primul său punct în duelurile cu Steaua.

Steaua rămâne pe locul al doilea, fiind acum la un singur punct de liderul ASA, care a pierdut duminică la Mediaş, 0-1 cu Gaz Metan.

Steaua nu are nicio victorie în ultimele sale patru partide jucate acasă (trei eşecuri, un egal).

Concordia are o singură victorie în ultimele cinci partide (două egaluri, două eşecuri).

În tur, Steaua s-a impus cu 1-0 la Chiajna.

FC Steaua Bucureşti - CS Concordia Chiajna 2-2 (1-0), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Nicuşor Stanciu (29 - penalty), Gabriel Iancu (73), respectiv Fernando Boldrin (54 - penalty, 63).