Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Şase medalii pentru judoka români la CE de juniori

Şase medalii pentru judoka români la CE de juniori

19 Iul 2010   •   00:00

Sportivii români au câştigat trei medalii de aur, una de argint şi două de bronz - la Campionatele Europene de judo rezervate juniorilor, care au avut loc în acest weekend, la Paks (Ungaria).

La categoria -100 kg, titlul european a fost adjudecat de Lorand Samel, care a cucerit medalia de aur în faţa ungurului Paul Breitenbach, în timp ce la categoria +100 kg finala s-a disputat între doi judoka români, Daniel Natea impunându-se în faţa lui Flaviu Smeu.

La feminin, Loredana Ohâi a devenit campioană continentală la categoria 57 kg, chiar în ziua în care a împlinit 18 ani, Loredana s-a impus în finală în faţa elveţiencei Fabienne Kocher.

La categoria 44 kg, Diana Kovacs a obţinut medalia de bronz, după ce a învins-o în recalificări pe Mora Hernandez din Germania, în timp ce Alina Ghindariu a cucerit aceeaşi medalie la categoria 48 kg după un succes în recalificări în faţa Luanei Di Giorgio (Italia).