Jurnalul.ro Sport Sporturi Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de la Lisabona

25 Sep 2014   •   20:59

Echipa feminină de tenis de masă a României, vicecampioană continentală, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene pe echipe de la Lisabona, joi, după ce a dispus cu 3-1 de Portugalia, formaţia gazdă, în ultimul său meci din Grupa B. Elizabeta Samara le-a învins pe Rita Fins cu 3-0 (11-8, 11-5, 11-2) şi pe Yu Fu cu 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 11-8), iar Camelia Poştoacă a dispus cu 3-1 (8-11, 11-3, 11-4, 11-7) de Ana Neves. Singurul punct al gazdelor a fost adus de Yu Fu, 3-0 (11-4, 11-8, 12-10) cu Bernadette Cynthia Szocs.

După 3-0 cu Spania, 0-3 cu Polonia şi 3-1 cu Portugalia, România a ocupat locul secund în Grupa B, cu 4 puncte. Primul loc a fost ocupat de Polonia, cu 6 puncte, Portugalia s-a clasat pe locul 3, cu 2 p, iar Spania a fost ultima, cu 0 p.