Jurnalul.ro Sport Sporturi UPDATE Irina Begu s-a calificat în sferturi la dublu în turneul Melbourne Summer Set 2

05 Ian 2022   •   11:36

Perechea româno-sârbă Irina Begu/Nina Stojanovic s-a calificat în sferturi la proba de dublu la Melbourne Summer Set 2 (WTA 250). Aceasta a învins cu 7-6 (4), 6-4  cuplul Beatriz Haddad Maia (Brazilia)/Nuria Parrizas Diaz (Spania), după o oră și 34 de minute.

Perechea româno-sârbă şi-a asigurat un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu.

În sferturi va întâlni cuplul spaniolo-polonez Aliona Bolsova/Katarzyna Kawa.â

Totodată, Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (Georgia) va juca în primul tur cu perechea elvețiano-australiană Viktorija Golubic/Astra Sharma.

UPDATE1 Și Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250). Ea a câștigat în faţa rusoaicei Varvara Graceva, cu 6-0, 6-0.

Românca are 31 ani și se află pe locul 39 WTA,  a obținut victora după 48 de minute și a câștigat 50 de puncte.

Varara Graceva are 21 ani, se află pe locul 77 WTA) și a câştigat 19 puncte în acest meci.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA. Va juca în optimi cu americanca Amanda Anisimova.
ȘTIRE INIȚIALĂ Irina Begu a învins-o cu 7-6 (6), 6-3 pe americanca Jessica Pegula, principala favorită a turneului de tenis de la Melbourne Summer Set 2 (WTA 250).

Begu are 31 ani și se află pe locul 62 WTA. Ea a câștigat în faţa americancei de 27 ani, clasată pe poziția 18 WTA,  după o oră şi 45 de minute. Este a doua victorie a româncei în fața Jessicăi Pegula, după ce a învns-o  în turneul WTA 125 de la Indian Wells, în 2020.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 60 de puncte WTA. Urmează să joace cu italianca Jasmine Paolini sau slovaca Anna Karolina Schmiedlova.

Românca Irina Bara, 26 ani, 138 WTA, a pierdut în ultimul tur al calificărilor în fața rusoaicei Ana Kalinskaia, 23 ani, 111 WTA, cu 7-5, 6-2. Va primi un cec de 1.950 de dolari şi 12 puncte WTA.

Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci la Melbourne Summer Set 2, o va avea întâlni pe rusoaica Varvara Graceva.

Turneul este dotat cu premii totale 239.477 de dolari.