Jurnalul.ro Sport Sporturi BRAVO SIMONA! Halep, prima româncă prezentă în semifinale la Wimbledon

BRAVO SIMONA! Halep, prima româncă prezentă în semifinale la Wimbledon

02 Iul 2014   •   15:11
Sursa foto: VALDRIN XHEMAJ/EPA/Intact Images

Simona Halep a devenit prima jucătoare de tenis din România care ajunge în semifinalele turneului de tenis de la Wimbledon, după ce a învins-o pe germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0, în doar 57 de minute de joc. Până la Halep, doar Virginia Ruzici, actualul său manager, reuşise să ajungă în sferturile Grand Slem-ului, în două rânduri.

Halep a intrat destul de greu în meci, Lisicki, cap de serie 19, a început în forţă primul set şi s-a distanţat la 3-0 şi 4-1. Simona a revenit ca un uragan şi a câştigat următoarele 11 game-uri ale partidei.
Pentru calificarea în semifinalele turneului, Halep a primit 780 puncte WTA şi un cec de 440.000 lire sterline.

În semifinale, Halep va juca cu canadianca Eugenie Bouchard, învingătoare în partida disputată cu Angelique Kerber.