Jurnalul.ro Sport Doi atleți din Franța și Marea Britanie, la un pas să se ia la bătaie la finalul cursei de 5.000 m

de Redacția Jurnalul    |

Doi atleți din Franța și Marea Britanie au fost la un pas să se ia la bătaie la finalul cursei de 5.000 metri. Ei s-au certat pe pistă după ce au trecut linia de sosire. În timpul cursei cei doi atleți s-au ciocnit, provocând căderea britanicului și a altor sportivi.

Britanicul George Mills și francezul Hugo Hay s-au ciocnit în partea finală a probei de 5.000 m masculin. Ca urmare, britanicul a căzut și a pierdut timp prețios, terminând pe locul 18. După ce a trecut linia de sosire, la aproximativ 30 de secunde de lider, Mills s-a confruntat cu Hay, potrivit Sky News. Ei au schimbat cuvinte dure și au fost la un pas de încăierare.

În mod normal, Mills rata calificarea în finala competiției, dar arbitrii au analizat situația și au decis să-i promoveze pe sportivii care au căzut pe pistă. Narve Gilje Nordas din Norvegia a câștigat seria, în timp ce Hugo Hay s-a clasat pe locul șapte.

Finala de 5.000 metri va fi sâmbătă, la ora 18.50.

Subiecte în articol: atleţi cearta jo cursa pistă