Jurnalul.ro Sport Fotbal international Barca câștigă ElClásico cu golul numărul 3.000 marcat pe Camp Nou

Barca câștigă ElClásico cu golul numărul 3.000 marcat pe Camp Nou

de Redacția Jurnalul    |

Barcelona a câștigat duminică seara derby-ul cu Real Madrid cu 2-1 (1-1), golul victorie marcat de Franck Kessie pe finalul meciului fiind cel cu numărul 3.000 marcat de catalani pe Camp Nou, stadion ce va intra în renovare la finalul sezonului.

Catalanii conduc clasamentul cu 68 de puncte, cu 12 peste rivala Real Madrid, care e pe locul 2, când mai sunt 12 etape de jucat în La Liga.

Madrilenii au condus mai bine de 30 de minute pe Camp Nou, după autogolul lui Araujo, din minutul 9.

La finalul primei reprize, Sergi Roberto a marcat primul său gol dintr-un ElClásico, restabilind egalitatea în minutul 45, cu un șut din careu.

La 5 minute după ce a fost introdus în teren, Asensio a marcat pentru real, dar golul a fost anulat la intervenția VAR.

Tot o rezervă, ivorianul Franck Kessie, a marcat golul victoriei în al doilea minut suplimentar de joc, după o fază creată de Lewandowski, care i-a pasat cu călcâiul lui Balde, acesta dând pasa decisivă pentru golul victoriei.

Barcelona obține o victorie ce ar putea fi decisivă pentru câștigarea campionatului, în contextul în care catalanii sunt implicați într-un scandal de corupție de mare amploare.

Subiecte în articol: Barcelona real madrid ElClásico camp nou