Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo debutează cu victorie în Liga a 2-a

Dinamo debutează cu victorie în Liga a 2-a

Progresul Spartac – Dinamo București s-a încheiat joi după-amiază cu victoria „câinilor roșii”, la debutul acestora în Liga a 2-a, în primul meci al sezonului în eșalonul secund. Dinamo s-a impus cu 1-0, la prima apariție de „matineu” din istoria de 74 de ani a clubului.

În partida jucată la Clinceni, Dinamo a marcat golul victoriei în minutul 27, Bordușanu speculând o eroare a fundașilor adverși, după ce Progresul dominase primele minute ale jocului.

Niciuna din echipe nu a demonstrat valențe de joc deosebite, doar Dinamo reușind să se apropie mai periculos de poartă în minutele imediat următoare marcării golului.

Partida s-a încheiat consemnând și primul cartonaș roșu al sezonului de Liga a 2-a, acordat dinamovistului Amzar, în minutul 76, pentru un fault dur.

Dinamo este astfel primul lider al eșalonului secund în ediția 2022-2023.