Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu, în sferturile de finală la Madrid Open!

Irina Begu, în sferturile de finală la Madrid Open!

de Redacția Jurnalul    |

Irina Begu a reușit luni să se califice în sferturile de finală ale probei de simplu feminin de la Madrid Open, după ce a învins-o în optimi pe jucătoarea rusă Liudmila Samsonova, cap de serie numărul 14, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și 48 de minute de joc.

Begu a început mi slab și a fost condusă cu 0-3 în primul set, însă a reușit să revină cu 5 game-uri consecutive, adjudecându-și primul act cu 6-4.

Românca a început bine setul secund, cu un break în primul game, dublat de încă unul câștigat pe serviciul propriu. Samsonova a revenit cu 3 game-uri la rând, însă Begu a replicat cu rebreak, mergând cap la cap pâă la 4-4, când a mai câștigat un game contra serviciului.

A închis apoi partida la primamimge de meci, asigurându-și o confruntare în sferturi cu câștigătoarea meciului dintre Paula Badosa și Maria Sakari.

Subiecte în articol: irina begu tenis