Jurnalul.ro Sport Sporturi O nouă victorie surpriză pentru Mihaela Buzărnescu. S-a calificat în sferturi la Hobart

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Buzărnescu (29 ani, 57 WTA) a trecut în optimi cu 7-5, 6-4 de germanca Anna-Lena Friedsam (23 ani, 507 WTA), fost număr 45 mondial în 2016.

Românca a fost condusă în primul set cu 3-0, a egalat, 3-3, a fost apoi condusă cu 5-4, dar a reuşit să câştige ultimele trei ghemuri ale setului. În al doilea act, Buzărnescu a fost condusă cu 1-0 şi 3-2, dar a dominat ostilităţile, desprinzându-se la 5-3 şi câştigând cu 6-4.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul al treilea adversara sa va fi învingătoarea dintre americanca Alison Riske şi belgianca Kirsten Flipkens.

Subiecte în articol: Mihaela Buzărnescu