Jurnalul.ro Sport Sporturi Paris 2024. Florin Arteni și Florin Lehaci, locul 4 la dublu rame masculin

Paris 2024. Florin Arteni și Florin Lehaci, locul 4 la dublu rame masculin

de Redacția Jurnalul    |

Florin Arteni și Florin Lehaci au obținut locul 4 la dublu rame

Arteni şi Lehaci după ce au fost trei sferturi din timp pe locul al doilea, au încheiat imediat după podium, cu timpul de 6 min 25 sec 61/100.

Aurul a fost cucerit de croaţii Martin şi Valent Sinkovic, campionii olimpice en titre, în 6 min 23 sec 66/100, care au revenit formidabil pe ultimele sute de metri, după ce la 1.500 m se aflau pe patru.

Britanicii Oliver Wynne-Griffith şi Tom George au obţinut argintul, în 6 min 24 sec 11/100, în timp ce bronzul a revenit elveţienilor Roman Roeoesli şi Andrin Gulich, în 6 min 24 sec 76/100.

România obţinuse argintul la JO de la Tokyo, prin Marius Cozmiuc şi Ciprian Tudosă.

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin - categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin.

Canotajul a cucerit două medalii în prima zi de finale la JO 2024, aur prin Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi argint prin Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin.