Ministrul de Interne a fost întrebat despre arsenalul de arme găsit în urma perchezițiilor la Horațiu Potra.
„În ceea ce privește arsenalele, pentru că sunt adevărate arsenale găsite, vă reamintesc că, încă din vara anului trecut, poliția a lansat o acțiune strcturată de identificare și descoperire a acestor tipuri de depozite de armament care devin din ce în ce mai numeroase și care conțin arme letale destul de sofisticate și puternice, vorbim de puști, mitraliere, grenade chiar, și este o acțiune planificată de multă vreme”, a spus Predoiu.
El spune că această acțiune este o prioritate „pentru că am observat că în ultimii ani au început să circule mai mult decât în anii precedenți aceste tipuri de arme fără autorizație, arme periculoase”.
„Ceea ce, de asemenea, mi se pare periculos este asocierea unor astfel de grupuri de cetățeni care dețin armament, sunt organizați, cu mișcări politice sau cu oameni politici”, a mai spus ministrul.
„Nu mai poate exista nici democrație și nici libertate de exprimare într-o societate în care politicienii sunt sprijiniți sau se asociază cu oameni înarmați, cu oameni care implicit sau explicit amenință cu violența”, a spus ministrul, care a adăugat că aceste acțiuni timorează societatea și politicienii.
„N-avem nevoie de un astfel de curent în politica românească. (...) Societatea românească nu va tolera așa ceva, suntem o societate pașnică și vom rămâne astfel, iar MAI prin instituțiile sale va îndeplini toate misiunile pentru ca strada să fie sigură”, a mai spus Cătălin Predoiu.
(sursa: Mediafax)