„Ambiția lui Putin de a îndepărta Ucraina de cei mai apropiați parteneri ai săi a fost un eșec strategic monumental. În schimb, suntem mai apropiați ca niciodată, iar acest parteneriat va duce această prietenie la următorul nivel”, a declarat Starmer, conform The Guardian.
Premierul britanic a subliniat importanța relațiilor pe termen lung: „Puterea prieteniei noastre nu poate fi subestimată. Sprijinirea Ucrainei pentru a se apăra de invazia barbară a Rusiei și a reconstrui un viitor prosper și suveran este vitală pentru fundația de securitate a acestui guvern și pentru planul nostru de schimbare".
În cadrul vizitei, Starmer a anunțat un pachet de sprijin de 40 de milioane de lire sterline pentru redresarea economică a Ucrainei, care se adaugă celor 12,8 miliarde de lire sterline oferite deja de Marea Britanie, din care 7,8 miliarde reprezintă asistență militară.
Nu este clar dacă noua administrație americană împărtășește angajamentul robust și deschis al Regatului Unit. Trump l-a învinuit recent pe Joe Biden pentru conflict și - preluând retorica Kremlinului - a declarat că ar putea „înțelege” de ce Rusia este nemulțumită de extinderea NATO.
Vladimir Putin, între timp, nu a dat niciun semn că este dispus să renunțe la cererile sale maximaliste. Printre acestea se numără predarea a patru regiuni ucrainene pe care le-a „anexat” în 2022, inclusiv a teritoriului pe care Moscova nu îl controlează, și un drept de veto privind aderarea Kievului la NATO.
(sursa: Mediafax)