Franta va interzice la alimente promoţiil de genul 1 + 1 gratis!
Franţa intenţionează să interzică ofertele de tipul "cumperi una şi o primeşti pe a doua gratis" la produsele alimentare din supermarketuri, pentru a garanta venituri mai bune pentru fermieri, o decizie care va reprezenta un test pentru politicile preşedintelui Emmanuel Macron referitoare la liberalizarea economiei.
La finele săptămânii trecute, lanţul de magazine Intermarché a scos la vânzare un borcan de Nutella de 950 de grame la un preţ de 1,41 euro, faţă de 4,50 euro în mod normal. Oferta a provocat busculade, pe reţelele sociale fiind distribuite imagini cu clienţii care se îmbulzeau la rafturi.
Decizia face parte dintr-un pachet mai amplu de măsuri din domeniul alimentar şi agricol, prezentat în Guvern si menit să majoreze preţurile minime reglementate ale alimentelor şi să limiteze vânzările la preţ redus în Franţa, cel mai mare producător agricol din UE. "Va fi un avantaj pentru retaileri, care vor putea să-şi ajusteze marjele de profit la alte produse şi să-i plătească mai bine pe producători", a apreciat ministrul Agriculturii, Stephane Travert, adăugând că nu vor fi afectate produsele non-alimentare.
Interzicerea ofertelor de tipul "cumperi una şi o primeşti pe a doua gratis", care sunt mai puţin întâlnite în Franţa decât în ţări cum ar fi Marea Britanie, va ajuta de asemenea la lupta împotriva risipei alimentare, a explicat oficialul francez.
Legislaţia propusă va interzice efectiv ofertele de tipul "cumperi una şi o primeşti pe a doua gratis" deoarece supermarketurile nu mai au voie să facă discounturi mai mari de 34%. În schimb, vor fi permise ofertele de tipul "cumperi două şi primeşti una gratis", a anunţat Travert. AGERPRES

Ştiri din .ro
- EXCLUSIV Imagini cu momentul atacului în urma căruia un afgan a fost ucis, iar un altul rănit la Timișoara Pressalert.ro
- Poliția în alertă, la Timișoara: un om a murit, unul grav rănit, după o încăierare între două grupuri de migranți UPDATE 3 Aproape 300 de migranți ridicați de pe străzi FOTO Pressalert.ro
Activele fondurilor de pensii private au depășit 80 de miliarde de lei
Consiliul Concurenței investighează două companii de energie pentru comportament abuziv
Curs valutar. Euro a atins al doilea maxim istoric din această săptămână
ASF a lansat un site mai ușor de accesat de către utilizatori
Claudiu Năsui: 37 dintre companiile de stat sunt listabile. 28 au probleme financare grave
Șomajul a crescut la 5% în 2020
Bugetul firmei tale: cum pui la cale cheltuielile și cum economisești
Modalitati de promovare online a unei afaceri: un ghid pentru incepatori
Ce trebuie să știi dacă vrei să schimbi furnizorul de energie electrică
APIA a început plățile pentru sectoarele vegetal și zootehnic, aferente Campaniei 2020
La CFR Marfă vor fi concediați 1.400 de angajați
Ministrul Dezvoltării Cseke Attila își ține aproape colegii din UDMR cu angajări de lux
Legea lui Dorel: șoferii sancționați contravențional pot alege perioada în care să stea fără carnete
