Jurnalul.ro Calendar OMUL ZILEI. Dan Petrescu. Antrenor Dinamo Moscova

OMUL ZILEI. Dan Petrescu. Antrenor Dinamo Moscova

de Mihai Igirosanu    |    22 Iul 2013   •   00:02

Fostul mare apărător al Stelei şi al generaţiei de aur a naţionalei de fotbal a României continuă să facă furori în prima ligă din Rusia. După ce în sezonul precedent a dus-o pe Dinamo Moscova în vârful clasamentului deşi o preluase când se afla pe ultimul loc, cel poreclit “Bursucul” pare să fie conducă magistral un sezon şi mai bun pentru gruparea din capitala Rusiei. Deşi conducătorii lui Dinamo l-au vândut pe golgeterul echipei, Kokorin, Dan Petrescu a obţinut cu echipa sa o primă victorie de răsunet în actuala ediţie a superligii ruse. Dinamo Moscova a învins-o vineri pe cea mai bogată echipă a campionatului, Anji Mahacikala, cu 2-1, după un final dramatic şI un gol marcat din penalty în cel de-al şaselea minut de prelungiri Ca o recompensă divină, a fost doar primul penalty primit de echipa sa după 27 de meciuri! Pentru rezultatele de excepţie cu care continuă să uimească în fotbalul din Rusia, Jurnalul Naţional în declară “Omul Zilei” pe antrenorul lui Dinamo Moscova, Dan Petrescu.