Jurnalul.ro Sport Primul succes în preliminariile Campionatului European. Naționala României de baschet feminin a învins Islanda

de Redacția Jurnalul    |    09 Noi 2023   •   21:04

Echipa naţionala de baschet feminin a României a învins joi, la Constanţa, Islanda, cu scorul de 82-70 (45-38), la debutul în preliminariile Campionatului European din 2025. Meciul a contat pentru Grupa F, în care mai joacă naționalele Turciei și Slovaciei.

Tricolorele au fost conduse pentru puțin timp în debutul partidei, după care au preluat inițiativa și în sfertul doi aveau deja 14 puncte avans (40-26).

În ultimele 10 minute, România s-a desprins chiar la 20 de puncte (82-62), relaxându-se pe final.

Podar (14 puncte), Vîrjoghe (13), Manea (12) și Irimia (12) au fost coșgheterele României în meci, în tmp ce de la oaspete Benonysdottir a reușit 23 de puncte.

România ocupă locul 2 în grupă, după Turcia, la egalitate de puncte, după ce lidera grupei s-a impus tot joi, în fața Slovaciei cu 75-40.

România joacă cel de al doilea meci, duminică, tot la Constanța, în compania Slovaciei.