Jurnalul.ro Sport Irina Begu s-a calificat în semifinala turneului Challenger de la Antalya

Irina Begu s-a calificat în semifinala turneului Challenger de la Antalya

de Redacția Jurnalul    |    29 Mar 2024   •   17:30

Revenită după șapte luni de inactivitate, jucătoarea română de tenis Irina Begu, leagă a treia victorie consecutivă la turneul de tenis feminin de categorie Challenger de la Antalya. Românca s-a calificat vineri în semifinala competiției. Ea nu a pierdut până acum niciun set, în cele trei meciuri.

Irina Begu a avut nevoie de aproape două ore pentru a învinge în sferturile de finală pe slovena Polona Hercog (213 WTA) în două seturi, cu 6-4, 6-4.

Slovena a început mai bine și a condus cu 2-0, dar Begu a replicat imediat, a reușit două break-uri și a câștigat primul set în 52 de minute, cu 6-4.

Setul secund a debutat cu un 4-0 rapid pentru româncă, însă Hercog a reușit trei game-uri consecutive, de la 5-1, apropiindu-se la 5-4.

Begu și-a valorificat apoi serviciul, închizând meciul la a doua ocazie.

Actualmente pe locul 126, Begu va juca în semifinală, din postura de favorită numărul 4, cu japoneza Moyuka Uchijima (151 WTA).