Jurnalul.ro Sport Bianca Andreescu, zdrobită la US Open de franțuzoaica Caroline Garcia

Bianca Andreescu, zdrobită la US Open de franțuzoaica Caroline Garcia

03 Sep 2022   •   09:20

Bianca Andreescu a fost zdrobită la US Open de franțuzoaica Caroline Garcia, scor 6-3, 6-2.

Franțuzoaica a trecut de fosta campioană Bianca Andreescu cu 6-3 6-2 în turul al patrulea.

Ajunsă la New York după ce a devenit prima jucătoare venită din calificări care a câștigat titlul WTA 1000 la Cincinnati în perioada premergătoare, Garcia a dominat jocurile cu stilul său agresiv și încă nu a cedat niciun set.

"Când vii la un turneu, știi ce se întâmplă la finalul celor două săptămâni într-un Slam", a declarat Garcia, acum numărul 17 mondial.

Următorul meci pentru Garcia va fi o confruntare împotriva americancei Alison Riske-Amritraj, locul 29, iar o nouă victorie îi va permite să ajungă în primul sfert de finală de Grand Slam de când a ajuns pentru prima dată în această fază la French Open 2017.