Jurnalul.ro Sport CICLISM/ Philippe Gilbert câştigă Paris-Tours

CICLISM/ Philippe Gilbert câştigă Paris-Tours

de Ovidiu Ciutescu    |    13 Oct 2008   •   00:00

Ediţia cu numărul 102-a ediţie a celebrei cursei cicliste Paris-Tours, disputată duminică pe distanţa de 252 km, a fost câştigată de rutierul belgian Philippe Gilbert (Francaise des Jeux), înregistrat în 5h47min43sec (medie orară 43,484 km).

LAURI. Philippe Gilbert, lansat de coechipierul său francez Mickael Delage, a câştigat cursa la sprint în faţa compatriotului său Jan Kuyckx şi a francezilor Sebastien Turgot şi Nicolas Vogondy.  Sprintul plutonului, sosit la 4sec de câştigător, a fost câştigat de americanul Tyler Farrar, urmat în acelaşi timp de australianul Robbie McEwen, de germanul Erik Zabel şi de italianul Daniele Bennati. În acest pluton s-au mai aflat belgienii Kristof Goddaert şi Tom Boonen, spaniolii Oscar Freire şi Juan Antonio Flecha şi italianul Alessandro Ballan. La start s-au aflat 179 de ciclişti, din care au terminat cursa 175. Gilbert (26 ani) a trecut la profesionism în 2003, când alerga pentru echipa Marc Madiot. În palmaresul său mai figurează două succese în Het Volk, una din cursele clasice din debutul sezonului.