Jurnalul.ro Sport CM de karate - Doua medalii de argint

CM de karate - Doua medalii de argint

de Dragos Stoica    |    20 Dec 2005   •   00:00

Organizate in Vietnam, la Hanoi, Campionatele Mondiale de karate wushu au adus doua medalii de argint pentru delegatia Romaniei, gratie prestatiilor avute de sportivii Cristina Toporaste si Leontin Bocancea.

PERFORMANTA. Cristina Toporaste a cucerit medalia de argint in proba "sanda", la categoria 48 kg, in timp ce Bocancea s-a clasat pe locul al doilea in aceeasi proba, dar la categoria 90 kg. Delegatia tricolorilor a fost formata din noua sportivi, dintre care sapte in proba "sanda" si doi in cea de "tao". In afara celor doua medalii de argint, Romania a mai obtinut doua locuri cinci, tot la "sanda", prin Clara Victoria Patrugan (52 kg) si Nicu Enache (48 kg). La Campionatele Mondiale din Vietnam au participat 440 de luptatori din 68 de tari, iar urmatoarea editie a CM de karate wushu va avea loc in 2007, in China, la Beijing. (Dragos Stoica)