Jurnalul.ro Sport David Popovici, după aurul câștigat la Lima: Sunt mândru să pot reprezenta România

06 Sep 2022   •   08:40

Campionul David Popovici a transmis un mesaj pentru români, luni seara, după câștigarea titlului mondial la Campionatul de Înot de la Lima. David a spus ce e fericit că parcurge „acest drum” alături de fanii săi și, de asemenea, că este mândru să reprezinte România.

„Vă mulțumesc pentru toate gândurile bune și susținerea pe care ne-ați arătat-o de fiecare dată! Sunt fericit pentru că parcurg acest drum alături de voi și mândru să pot reprezenta România. Să ne bucurăm împreună de călătorie!”, este mesajul postat de campionul mondial David Popovici, luni seara, pe Facebook.

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri liber cu timpul de 47.13 s. David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde față de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croația) – 49.37 s. Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s.

În aceeași probă, Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea, după ce a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 50.09 s.

În finala probei de 50 m liber feminin, Bianca Costea a cucerit medalia de aur. Timpul său: 25.35 s. Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25.53 s) și Matilde Biagotti (25.60 s).

În finala probei de 1.500 m liber de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, Vlad Stancu, pregătit de Iulia Becheru, a cucerit medalia de bronz. Timpul său din finală a fost de 15:17.97 min. Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.

România a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii la Campionatul Mondial de Înot pentru juniori de la Lima, iar potrivit Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, ediția a opta a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima a fost una de excepție pentru delegația României.

Sportivii români au cucerit opt medalii - 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz - și ocupă, la final, locul 4 în clasamentul general pe medalii.

Iată medaliile obținute de delegația României:

Aur

-România (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) – ștafetă 4x100 m liber masculin – 3:18.84 min.;
-David Popovici – 200 m liber – 1:46.18 min. (nou record al competiției);
-David Popovici – 100 m liber – 47.13 s;
-Bianca Costea – 50 m liber – 25.35 s.

Argint

-Vlad Stancu – 400 m liber – 3:48.38 min.;
-România (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea, Rebecca Diaconescu) – 3:30.39 min.

Bronz

-Vlad Stancu – 800 m liber – 7:56.14 min.;
-Vlad Stancu – 1.500 m liber – 15:17.87 min.

Primele trei poziții în clasamentul pe medalii au fost ocupate de Japonia – 19 medalii (7-8-4), Ungaria – 14 medalii (7-7-0) și Polonia – 14 medalii (7-1-6).