Jurnalul.ro Sport David Popovici s-a calificat în finala CM de natație în bazin scurt, cu un nou record de juniori!

de Redacția Jurnalul    |    14 Dec 2022   •   11:42

David Popovici s-a calificat miercuri în finala probei de 100 m liber de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) de la Melbourne 2022, stabilind totodată și un nou record mondial de juniori.

Înotătorul român David Popovici (18 ani) a obținut un loc în finala probei competiției de seniori după ce a încheiat cele 4 lungimi de bazin cu timpul de 45.91 ecunde.

Timpul său este al cincilea cumulat în cele două semifinale și reprezintă un nou record mondial de juniori.

Finala este programată joi, 15 decembrie 2022, de la ora 10:42, ora României.

Popovici a încheiat pe locul doi în prima semifinală, prima poziție fiind ocupată de francezul Maxime Grousset (45,58 s).

A doua semifinală i-a revenit lui Jordan Krooks, urmat de Kyle Chalmers.

Tot joi, românul va concura la 400 metri liber.