Jurnalul.ro Sport Dinamo București câștigă primul derby al sezonului în Liga Zimbrilor

Dinamo București câștigă primul derby al sezonului în Liga Zimbrilor

de Redacția Jurnalul    |    27 Aug 2023   •   16:00

Dinamo București a învins duminică la amiază pe Minaur Baia Mare, într-un meci din etapa de debut a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Campioana și vicecampioana sezonului trecut au jucat de la egal la egal aproape 40 de minute. Dinamo s-a impus cu 35-27 (18-14).

Confruntarea dintre primele două clasate în sezonul 2022-2023, netelevizată, a oferit un spectacol handbalistic frumos, în special în prima repriză, când băimărenii au condus pe tabelă și au reușit să se mențină aproape de supercampioana României mare majoritate din timp.

Pe finalul primei reprize, portarul Cupara a intrat în scenă, parând 4 aruncări ale băimărenilor și marcând din poartă în poartă, constribuind la diferența de 4 goluri de pe tabelă, la pauză.

Minaur s-a apropiat după revenirea de la vestiare, nu suficient însă cât să pună în pericol victoria gazdelor, care au avut apoi un intermediar de 6-0, cu care s-au desprins la 29-19, avantaj ce nu a mai putut fi recuperat de elevii lui Alexandru Sabou.

De la gazde, cei mai buni marcatori au fost Andrii Akimenko (7) și Nicușor Negru (5), iar de la băimăreni s-au evidențiat Tudor Botea (7) și Robert Nagy (5).

În prima etapă, meciul CSM Sighișoara – CSM Constanța (24-25) s-a jucat miercuri.