Jurnalul.ro Sport Dinamo s-a taiat

Dinamo s-a taiat

02 Mai 2005   •   00:00

"Cainii" au remizat la Brasov, scor 1-1, si s-au indepartat la 8 puncte de Steaua, lider, invingatoare cu 1-0 in fata Sportului. Prin victoria de la Bistrita, scor 2-0, Rapidul a revenit pe locul secund.

• de SORIN ANGHEL
  • SPORT
  • DERANJ SUB TAMPA. Atacantii brasoveni le-au creat serioase probleme dinamovistilor
    Criza din Stefan cel Mare se prelungeste. Reveniti pe pozitia a doua a clasamentului dupa dezastrul Rapidului in fata Timisoarei, de la jumatatea saptamanii trecute, "cainii" n-au avut un Pasti deloc fericit. Echipa lui Ioan Andone a scos doar un punct pe terenul ultimei clasate, FC Brasov.

DINAMO. "Stegarilor" le-au mai lipsit doar doua minute pentru a furniza surpriza etapei. Dupa un meci in care Bogdan Stelea si-a reconfirmat statutul de mare gafeur, iesind pe sub centrarea care a precedat golul lui Balint si demonstrand ca apara mai bine Arcul de Triumf decat poarta "cainilor", Dinamo a reusit egalarea in minutul 88 printr-o executie de exceptie a lui Ianis Zicu. "Este un rezultat care nu ne ajuta nici pe noi, pentru ca ne-a indepartat de titlu, dar nici pe Brasov, pentru ca i-a infundat definitiv la retrogradare. Brasovul ne-a dat o replica extraordinara si ar fi putut sa castige. Pacatuim in continuare la fazele fixe, la fel ca in majoritatea partidelor din retur. Sunt unii jucatori la noi care uita ca au responsabilitati si in faza defensiva", a concluzionat Andone.

STEAUA. Nicolae Dica a fost cel care i-a facut lui Gigi Becali un Pasti fericit. Prin reusita sa, ex-pitesteanul a adus inca 3 puncte pentru gruparea din Ghencea, care se afla la 6 puncte avans de ocupanta locului doi.

RAPID. Giulestenii si-au recapatat pozitia secunda in clasamentul Diviziei A prin victoria de la Bistrita. Cel mai important om al meciului a fost insa "centralul" Anton Helesteanu. Ieseanul nu le-a acordat gazdelor doua penalty-uri clare in prima repriza, dupa care a incercat sa arbitreze in compensatie. Jucatorii Gloriei au obtinut lovituri libere la fiecare contact fizic cu adversarii, in vreme ce oaspetii au avut parte de un tratament total opus. Soarta celor 3 puncte a fost rezolvata dupa pauza. Nicolae Grigore a fructificat din voleu centrarea lui Valentin Badoi, dupa care Ionel Gane a sutat in plasa mingea trimisa de pe stanga de Ionut Stancu. Spre final, Razvan Lucescu l-a bagat pe teren si pe Ilyes, care a urmarit prima repriza din tribuna.

BRASOV
    Antrenorul lui FC Brasov, Ferencz Bajko, crede ca echipa sa a demonstrat in meciul cu Dinamo ca nu merita sa retrogradeze. "Consider ca rezultatul ne-a defavorizat si ca am pierdut pe atacul nostru. Exprimarea jucatorilor mei m-a multumit si am demonstrat ca nu meritam sa retrogradam. Jocul a fost disputat, dar rezultatul nu ne ajuta in lupta pentru evitarea retrogradarii. Acum chiar ca numai o minune ne mai salveaza de la retrogradare, pentru ca mai avem doar sanse matematice", a declarat Bajko.
    SUPORTERI
    Chiar daca a castigat in fata Sportului, jocul echipei lui Walter Zenga nu a stralucit deloc, suporterii fluierandu-si favoritii in repriza a doua. "Pe noi ne intereseaza sa castigam trei puncte. Important este ca acum avem 50 de puncte", a comentat Zenga. La iesirea din stadion, un suporter stelist i-a strigat lui Gigi Becali sa-l transfere pe Tiberiu Balan, de la Sportul, pentru ca a fost cel mai bun de pe teren in partida de sambata, iar oficialul stelist i-a raspuns: "Lasa, ma, ca te iau pe tine si joci tu".

ANTRENAMENT CHIAR IN ZIUA DE PASTI
    Antrenorul Sportului, Dan Petrescu (foto), a declarat ca arbitrul Alexandru Tudor, care a oficiat la partida din Ghencea, poarta ghinion formatiei sale. "Tudor ne poarta ghinion. El este sef, antrenorii nu pot schimba arbitrii, dar arbitrii pot schimba antrenori. Nu pot sa spun mai multe, pentru ca as putea fi suspendat opt etape si vreau sa stau cat mai mult pe banca", a spus Petrescu. Tehnicianul a apreciat ca Sportul a fost forrmatia mai buna in meciul cu Steaua. "Echipa mai buna a fost Sportul. Meritam mai mult, dar fotbalul se joaca pe goluri, tocmai ce ne-a lipsit noua. Sincer, ma asteptam la un meci greu, dar nu ma asteptam sa ratam atat de mult", a comentat Petrescu. Acesta i-a chemat la antrenament pe jucatorii sai chiar si in prima zi de Pasti, asa cum a procedat in urma cu un an cu rapidistii. "Am facut un antrenament cu oua si cozonac", a comentat Gigel Bucur, in vreme ce Ionut Mazilu a recunoscut ca nu a avut un Pasti fericit.

• 4. Farul 23 11 7 5 31 - 20 40 (+7)
  • 5. FC National 23 11 6 6 39 - 28 39 (+3)
  • 6. Poli Timisoara23 10 4 9 31 - 31 34 (-2)
  • 7. Sportul 23 8 7 8 27 - 24 31 (-2)
  • 8. Otelul 23 9 4 10 19 - 21 31 (-5)
  • 9. CFR Cluj 23 7 8 8 27 - 35 29 (-7)
  • 10. Gloria 23 8 3 12 33 - 36 27 (-9)
  • 11. FC Arges 23 6 9 8 28 - 32 27 (-6)
  • 12. Poli Iasi 23 7 6 10 22 - 35 27 (-6)
  • 13. FCM Bacau 23 6 8 9 16 - 22 26 (-10)
  • 14. Apulum 23 5 6 12 21 - 44 21 (-12)
  • 15. "U" Craiova 23 4 7 12 21 - 31 19 (-14)
  • 16. FC Brasov 23 4 6 13 21 - 34 18 (-18)

Etapa a 24-a (miercuri, 4 mai): Poli Iasi - Steaua (16:30, National TV); Apulum - Gloria (17:00), FC Arges - FCM Bacau (17:00); Sportul - CFR Cluj (17:00, Telesport); Farul - FC National (17:00, TVR2); "U" Craiova - FC Brasov (19:00, Telesport); Dinamo - Poli AEK (20:15, TVR1); Rapid - Otelul (21:30, Antena1)