Jurnalul.ro Sport Divizia A - Derby nedecis

Divizia A - Derby nedecis

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    19 Sep 2005   •   00:00

Steaua si Dinamo au terminat aseara la egalitate, 2-2, la capatul unui meci peste media campionatului intern. Stelistii au avut meciul in mana, dar au irosit ocazii uriase cu mare usurinta, permitand adversarilor sa egaleze. Steaua si Dinamo au terminat aseara la egalitate, 2-2, la capatul unui meci peste media campionatului intern. Stelistii au avut meciul in mana, dar au irosit ocazii uriase cu mare usurinta, permitand adversarilor sa egaleze.

STEAUA - DINAMO 2-2 / Doua nuci tari

Steaua si Dinamo au incheiat la egalitate un meci in care "militarii" au condus cu 2-0 inca din minutul 16, dar apoi au cazut fizic.

Primul mare derby al actualei editii de campionat s-a incheiat nedecis. Dupa victoriile de rasunet din turul I al Cupei UEFA, Steaua si Dinamo au terminat la egalitate o partida al carei nivel s-a situat sensibil peste nivelul intrecerii interne.

AMETITOR. "Militarii" au inceput fulminant meciul, elevii lui Oleg Protasov conducand cu 2-0 dupa numai un sfert de ora. Se parea ca formatia din Ghencea urma sa faca scor contra eternilor rivali, dar Iacob si Nicolita au ratat copilareste din situatii ideale. Treptat, "cainii" au echilibrat, iar Zicu a redus din handicap chiar inainte de pauza. In cea de-a doua repriza, Steaua a acuzat risipa de energie din prima parte, in timp ce Dinamo a dominat steril, fara prea mari ocazii de poarta. Cu doar trei minute inainte de final, Florentin Petre i-a centrat perfect lui Baltoi, care a egalat cu capul profitand de iesirea hazardata a lui Hamutovski.

ECHITABIL. Dupa meci, antrenorul oaspetilor, Ioan Andone, s-a declarat multumit de prestatia formatiei sale. "Cred ca scorul este echitabil. A fost un meci frumos, reusit, care s-a situat peste nota obisnuita a campionatului. N-am avut probleme de arbitraj. Daca cei stelistii sustin ca nu li s-a acordat o lovitura de la 11 metri, pot si eu sa afirm ca puteam primi cel putin un penalty", a afirmat tehnicianul. Fara a fi nervos, Gigi Becali

l-a acuzat pe arbitrul Alexandru Tudor: "A fost picatura chinezeasca. Nu a gresit grav, tocmai ca sa nu-i putem reprosa ceva concret, dar i-a impins usor pe adversari". "Cine zice ca scorul a fost echitabil, ma ia peste picior. Rezultatul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat pe teren", a spus dupa meci MM Stoica.

IRONII INTRE GALERII
Fanii stelisti au afisat cartoane galbene, albastre si rosii, iar din cele galbene a fost scris mesajul "Mori javra". De asemenea, stelistii au mai afisat bannere ironice pe care scria: "Cuvinte familiare voua: Culcat. Adu batu’. Aport"; "Coregrafii sponsorizate, suta la suta copiate"; "Un meci in UEFA castigat nu va spala de rusinea acumulata". La intrarea echipelor pe teren, suporterii dinamovisti au afisat un banner pe care scria: "Azi lasati-va condusi de noi", si un desen in care era reprezentat un fan dinamovist ce manevra o telecomanda pe un monitor pe care era scris "Steaua - Dinamo 0-3", incadrat de steaguri albe-rosii. Suporterii dinamovisti au mai afisat urmatoarele bannere: "In Europa faceti furori contra echipelor de juniori".

DIVIZIA A - ETAPA A 6-A
Vineri
  • FCM Bacau - Poli Iasi 0-1

• Ad. Ilie (’44)
  • Farul - FC Vaslui 2-1
    Pascovici (’36), T. Moldovan (’73) / Cl. Raducanu (’21-pen.)

• Rapid - Pandurii 3-0
    Maftei (’21), N. Constantin (’32), Maldarasanu (’65)
  • Steaua - Dinamo 2-2 . Goian (’6), N. Dica (’16) / Zicu (’42), Baltoi (’87)

ETAPA VIITOARE: Sambata, 24 septembrie: FCM Bacau - Farul (17:00, TVR 2), Pandurii - Gloria (17:00), Otelul - CFR Cluj (17:00, Telesport), FC Arges - FC Vaslui (17:00), Poli Timisoara - Sportul (20:00, National TV). Duminica, 25 septembrie: Poli Iasi - Steaua (16:00, Telesport), FC National - Jiul (17:00, National TV), Dinamo - Rapid (20:15, TVR 1)
  • 9. Poli Iasi 6 3 0 3 5-7 9p (0)
  • 10. Poli Timisoara 6 2 2 2 7-3 8p (-1)
    SERIA I
    Gloria Buzau - Dunarea Galati 1-2, Callatis Mangalia - FC Brasov 0-2, Petrolul Moinesti - Precizia Sacele 0-1, Cetate Sucea- va - FC Botosani 3-0, Midia Navodari - Dacia Unirea Braila 1-0, Ceahlaul Piatra Neamt - FCM Targoviste 1-0, Portul Constanta - Laminorul Roman 3-1, Forex Brasov - Altay Constanta 2-0. Clasament: 1. Ceahlaul Piatra Neamt - 10p, 2. FC Brasov - 9p, 3. Gloria Buzau - 9p.

SERIA a II-a
    Inter Gaz Bucuresti - Universitatea Craiova 0-3, Astra Ploiesti - Minerul Motru 0-0, Rapid II Bucuresti - Petrolul Ploiesti 0-3, CSM Ramnicu Valcea - CS Otopeni 1-1, FC Sibiu - Dacia Mioveni 0-1, Poiana Campina - Dinamo II Bucuresti 0-2, Unirea Urziceni - FC Caracal 4-0, Dunarea Giurgiu - Juventus Bucuresti 1-0. Clasament: 1. Universitatea Craiova - 13p, 2. CSM Ramnicu Valcea - 13p, 3. Dacia Mioveni - 11p.

SERIA a III-a
    Liberty Salonta - Olimpia Satu Mare 3-0, IS Campia Turzii - Gaz Metan Medias 0-0, Corvinul Hunedoara - FC Bihor 1-2, UTA - FCM Resita 2-2, Unirea Alba Iulia - Unirea Dej 4-1, Gloria II Bistrita - CFR Timisoara 1-1, Universitatea Cluj - Unirea Sannicolau Mare 3-0, Minerul Lupeni a stat. Armatura Zalau s-a retras din campionat, toate rezultatele urmand sa-i fie anulate. Clasament: 1. Gaz Metan Medias - 11p, 2. Universitatea Cluj - 10p, 3. FC Bihor - 9p.