Jurnalul.ro Sport Emma Răducanu debutează cu o victorie la Korea Open, după un meci greu cu Peyton Stearns

de Redacția Jurnalul    |    17 Sep 2024   •   21:45

Emma Răducanu a început cu dreptul la Korea Open, câștigând cu 7-6, 7-6 împotriva americancei Peyton Stearns, într-un meci de aproape trei ore.

Emma Răducanu, campioana US Open din 2021, a obținut o victorie dificilă împotriva americancei Peyton Stearns în primul tur al Korea Open. Britanica, clasată pe locul 70 mondial, a învins-o pe Stearns, numărul 48 mondial, cu scorul de 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), într-un meci care a durat 2 ore și 43 de minute, informează AFP.

Meciul s-a desfășurat în condiții de umiditate ridicată

„Sunt mândră că am trecut mai departe”, a declarat sportiva de 21 de ani, potrivit sursei citate.

După ce a luat un avans de 4-1 în primul set, Răducanu a cedat câteva puncte, dar a reușit să recupereze. Al doilea set a fost la fel de echilibrat, Răducanu ratând șansa de a închide meciul la 5-3, dar a revenit în forță..

În runda următoare, Răducanu o va înfrunta pe chinezoaica Yue Yuan, cap de serie numărul opt.