Jurnalul.ro Sport EURO 2008 / Lusitanii s-au calificat!

EURO 2008 / Lusitanii s-au calificat!

de Florin Gongu    |    12 Iun 2008   •   00:00

GRUPA A ● Cehia – Portugalia 1-3
Învingătoare aseară în faţa Cehiei, Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Victoria Turciei asupra Elveţiei le asigură elevilor lui Scolari locul întîi indiferent de rezultatul din ultimul lor meci.

Evoluţia încîntătoare a portughezilor din meciul cu Turcia nu a fost deloc întîmplătoare. Vicecampioana Europei a obţinut aseară, la Geneva, o nouă victorie la două goluri diferenţă şi a demonstrat că este printre cele mai în formă echipe de la acest turneu final.

DESFĂŞURARE. Dacă în meciul cu Turcia au trebuit să aştepte fix o oră de joc pînă să deschidă scorul, contra Cehiei portughezii au modificat tabela încă din minutul 7. Deco a înscris de la doi metri, printre picioarele lui Jankulovski, speculînd o bîlbîială a defensivei adverse la o pătrundere frontală a lui Cristiano Ronaldo. Elevii bătrînului Karel Bruckner n-au acuzat însă şocul şi au restabilit egalitatea rapid, Libor Sionko înscriind cu capul după un corner executat de Jaroslav Plasil. Ce a urmat? Un joc la fel de deschis, cu ocazii de-o parte şi de alta, fiecare dintre echipe căutînd să-şi asigure calificarea încă dinaintea ultimului meci din grupă. Insistenţa ofensivă le-a fost răsplătită însă doar portughezilor, iar Cristiano Ronaldo a reuşit un nou număr de magie, şut imparabil, de la 16 metri, dintre trei fundaşi cehi, fără speranţe pentru Petr Cech (’64). La 2-1 pentru Portugalia, Bruckner îl schimbă pe închizătorul Galasek cu un atacant, "uriaşul" Koller. În faţa porţii portugheze apare însă periculos tot Sionko, jucătorul lui FC Copenhaga trimiţînd cu capul sub transversală, minge respinsă cu greu în corner de Ricardo. Finalul îi găseşte pe cehi în genunchi, Quaresma înscriind pe contraatac pentru 3-1.