Jurnalul.ro Sport EURO 2008 / Pe aici nu se trece!

EURO 2008 / Pe aici nu se trece!

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    10 Iun 2008   •   00:00

MÎNDRI CĂ SÎNTEM ROMĂNI
Da, se poate! România nu este codaşă în "grupa morţii". Chiar dacă am făcut egal cu Franţa, ne bucurăm ca după o victorie. Priviţi la începutul lui Euro 2008 ca nişte pui de Crevedia, "tricolorii" şi-au depăşit statutul de victimă veşnică şi au pus la punct "Cocoşul galic". După 0-0 cu Franţa, înteaga ţară a ieşit în stradă, bucurîndu-se ca pe vremea lui Hagi. Vă iubim, băieţi! Mulţumim România!
.

România – Franţa 0-0 ● Remiza care dă speranţă (video)

Franţa nu a impresionat, romănii au jucat cu prea mult respect
Corespondenţă din Zürich
Fără să tragă nici un şut pe poartă, trupa lui Victor Piţurcă a reuşit totuşi să anihileze vicecampioana mondială şi a obţinut o remiză care ne menţine şansele de calificare în sferturile de finală.

Deşi pornea ca favorită, Franţa a preferat să aştepte atacurile românilor, care au prins treptat curaj. A rezultat o primă repriză echilibrată, dar slabă, în care nici una din echipe nu a nimerit spaţiul porţii. Cea mai importantă ocazie a noastră a venit după o combinaţie între Mutu şi Daniel Niculae, cel din urmă şutînd fără preluare de la 25 de metri, dar pe lîngă poarta lui Coupet. De partea cealaltă, francezii au fost periculoşi prin Anelka, care a reluat cu capul, puţin peste transversală, după un corner.
Repriza secundă a fost mult mai alertă, ocaziile mai clare aparţinîndu-le francezilor. Malouda l-a întors pe Contra şi a trimis nu departe de vinclu. Benzema a şutat de două ori de la marginea careului, întîi în braţele lui Lobonţ, apoi lîngă poartă. Din nou emoţii pentru România pe final, dar Ribery a fost blocat la marginea careului nostru, pe rînd, de Rădoi şi Tamaş. Jucătorii noştri au terminat partida în atac. Bănel Nicoliţă a obţinut o lovitură liberă din preajma careului advers pe care tot el a executat-o, reluarea lui Dică a fost blocată însă de aparătorii centrali francezi. O remiză care ne menţine şansele de calificare în sferturile de finală. Următoarea partidă a României va avea loc la 13 iunie, tot la Zurich, cu Italia.

România: Lobonţ 8 – Contra 8, Tamaş 8, Goian 8, Raţ 8 – Nicoliţă 8, Rădoi 8 (’90 Dică), Chivu 8, Cociş 8 (’63 Codrea) – D. Niculae 8, Mutu 8 (’78 M. Niculae). Antrenor: Victor Piţurcă
Franţa: Coupet 7 – Sagnol 7, Gallas 7, Thuram 7, Abidal 7 – Ribery 7, Toulalan 7, Makelele 7, Malouda 8 – Anelka 7 (’71 Gomis) 6, Benzema 8 (’77 Nasri). Antrenor: Raymond Domenech
Arbitri: Mejuto Gonzales – Juan Jimenez, Jesus Guadamuro (toţi Spania)
Cartonaşe galbene: D. Niculae, Contra, Goian / Sagnol
Stadion: "Letzigrund" (Zurich)