Jurnalul.ro Sport eXtrasport Halep, Buzărnescu, Begu și Cîrstea, pe tabloul principal la Roma

Halep, Buzărnescu, Begu și Cîrstea, pe tabloul principal la Roma

12 Mai 2018   •   10:54

Patru românce, Simona Halep, liderul mondial, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu şi Sorana Cîrstea, figurează pe tabloul principal de simplu al turneului de tenis de la Roma (WTA), dotat cu premii totale de 3.351.720 dolari, care va debuta luni.

Halep (26 ani) va intra direct în turul secund, urmând să o înfrunte pe câştigătoarea dintre belarusa Victoria Azarenka şi japoneza Naomi Osaka.

Buzărnescu (30 ani, 32 WTA) o va întâlni în prima rundă pe chinezoaica Shuai Zhang (29 ani, 28 WTA). Asiatica s-a impus în ambele confruntări de până acum, în 2012, cu 7-5, 6-2, în turul secund al calificărilor la Roland Garros, şi în 2017, finala turneului ITF de la Tokyo, cu 6-4, 6-0.

Irina Begu (27 ani, 38 WTA) va avea şi ea ca adversară o reprezentantă a Chinei, Shuai Peng (32 ani, 37 WTA), aceasta fiind prima lor confruntare.

Sorana Cîrstea (26 ani, 36 WTA) va debuta la Roma contra unei jucătoare venite din calificări.

Monica Niculescu (30 ani, 61 WTA) va evolua în calificări, adversara din runda inaugurală fiind rusoaica Natalia Vihlianţeva (21 ani, 86 WTA). Singurul lor meci direct s-a încheiat cu victoria Monicăi, în 2016, la Sankt Petersburg, în primul tur, cu 6-0, 6-3.

La ediţia de anul trecut, Simona Halep a fost învinsă în finală de ucraineanca Elina Svitolina.