Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Aproape copie la indigo. După 4 luni şi jumătate

Aproape copie la indigo. După 4 luni şi jumătate

de Mihai Igirosanu    |    24 Aug 2014   •   20:14
Steaua – Ceahlăul 0-1 a semănat nu doar ca scor cu ultima înfrângere a roş-albaştrilor, cu FC Vaslui, pe 11 aprilie

Cu gândul mai mult la returul cu Ludogoreţ, de miercuri, campioana ultimelor două sezoane a pierdut din nou în Liga 1 după o pauză de 4 luni şi jumătate. La fel ca pe 11 aprilie, tot în Ghencea, în faţa celor de la FC Vaslui, Steaua a clacat de această dată în faţa celor de la Ceahlăul. Cu o formulă experimentală, care a confirmat faptul că toate gândurile se îndreaptă către returul de miercuri seară, de la Sofia, cu Ludogoreţ, din Liga Campionilor, trupa lui Costel Gâlcă n-a avut idei şi nici forţă. “Este un meci pierdut, un meci în care ne-am creat ocazii. Cred că trebuia să tragem mai mult de la distanţă, iar dacă reuşeam să deschidem scorul în prima repriză alta cred că era situaţia. Golul l-am luat pe o neatenţie şi asta ne-a costat. Era important pentru noi să câştigăm azi şi să facem 15 puncte, pentru că puteam să ne distanţăm. Vina este numai a mea, pentru că eu am alcătuit echipa. Dacă un jucător sau toată echipa nu evoluează bine, e vina mea”, a declarat Gâlcă după meci. Pe finalul primei reprize, portarul Stelei, Giedrius Arlauskis, s-a accidentat şi a trebuit schimbat cu rezerva Niţă. După suspendarea lui Chipciu şi incertitudinea folosirii lui Tănase, roş-albaştrii se roagă să nu-l piardă acum şi pe portarul titular în vederea confruntării din capitala Bulgariei. Primul diagnostic a fost “întindere la muşchii inghinali”, iar dacă acesta se va confirma, lituanianul va rata mai mult ca sigur returul cu Ludogoreţ. Bulgarii au evoluat şi ei sâmbătă seară, tot cu o formaţia lipsită de majoritatea titularilor, remizând, 2-2, în deplasarea de pe terenul celor de la Lokomotiv Sofia. Pentru meciul de miercuri, fanii Stelei au primit 2.200 de bilete, din care doar 750 au fost scoase la vânzare, la preţul de 24 de lei. Până ieri, se vânduseră 500 dintre acestea.

Dacă se vor califica în grupele Ligii Campionilor, jucătorii Stelei vor primi câte 120.000 de euro pentru atingerea obiectivelor